img

Wakacje w górach

Sezon na letnie, wakacyjne wyprawy w góry już tuż tuż. Góry to świetna opcja na rodzinne spędzenie czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu natury a przy tym aktywnie i sportowo. Już od małego warto pokazywać dzieciom takie warte naśladowania postawy.

Jak przygotować się na wyprawę w góry?

Po pierwsze zaplanuj trasę. Planując pamiętaj wziąć pod uwagę takie rzeczy jak swoje doświadczenie w wędrówkach górskich, sprawność fizyczną swoją i rodziny, wiek ewentualnych małych członków wyprawy, przewidywane warunki atmosferyczne. Koniecznie dolicz też czas na odpoczynek, postoje, robienie zdjęć, czy dłuższy pobyt w schronisku. Wyjście w góry ma być przyjemnością a nie przykrym obowiązkiem, dlatego też nie bądź zbyt ambitnym a ciesz się obecnością rodziny i pięknymi widokami dookoła siebie.

Jak ubrać się w góry latem?

Lato jest dość proste pod tym względem. Przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednie obuwie. Dobre buty w góry to takie o wysokiej cholewce mocno trzymającej naszą kostkę chroniąc ją przed urazami. Kolejna ważna rzecz w butach to to, żeby miały twardą podeszwę, im bardziej skaliste szlaki mamy w planie przejść tym twardsza podeszwa butów powinna być. Kupując buty pamiętaj o tym, żeby nigdy nie mierzyć ich na zwykła skarpetkę, zawsze zakładamy buty na skarpetkę w której będziemy chodzić w góry i zostawiamy sobie około 1 rozmiar rezerwy. Stopa podczas marszu puchnie i potrzebuje miejsca w bucie. Kolejna wskazówka - nigdy nie idź w nowych butach w górach - chyba, że chcesz wrócić z ranami i obtarciami. Najpierw należy buty rozchodzić. Co ubrać poza butami? Koszulkę z oddychającego sportowego materiału, lekkie szybkoschnące spodnie z możliwością odpięcia nogawek, oraz polar (nawet jeśli podczas marszu go nie założymy powinniśmy mieć go w plecaku na szczycie docenimy jego obecność). Zawsze zabieramy też kurtkę przeciwdeszczową, czapkę z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne.

Co jeszcze ze sobą zabrać?

W góry warto do plecaka spakować uzupełnioną apteczkę, mapę, kompas (wiem, że są do tego aplikacje, ale aplikacja może się zepsuć a kompas jest pewnikiem), krem z filtrem - w lato w górach niezwykle łatwo się spalić i dostać udaru cieplnego - trzeba być niezwykle ostrożnym), prowiant i napoje. Oprócz kanapek i wody warto zabrać ze sobą coś słodkiego co da nam zastrzyk szybko przyswajalnej energii.

Zobacz również