img

Trening wspinaczkowy dla amtora

Ostatnio bardzo popularna stała się wspinaczka, wielu z nas marzy o tym, aby spróbować wspinaczki i zacząć robić te niesamowite rzeczy wyłącznie siłą własnych mięśni. Wiele osób myśli, że aby zacząć się wspinać trzeba mieć świetną kondycje fizyczną, siłę, mocne ręce i w ogóle być prawie że Brucem Lee. W rzeczywistości, najważniejsza jest dobra technika, dzięki której nawet osoby słabsze fizycznie mają szansę poradzić sobie z niejedną ścianą czy drogą. Mitem jest również to, że zanim zacznie się wspinać trzeba najpierw ćwiczyć na siłowni i wyrobić sobie mięśnie rąk - przede wszystkim aby zacząć się wspinać trzeba po prostu zacząć się wspinać. To najlepszy trening, który nie dośćże daje masę adrenaliny to świetnie kształtuje mięśnie i rzeźbi praktycznie całe nasze ciało. Trening na ściance jest ważny. A tu spróbujemy wam przybliżyć jak trenować najbardziej efektywnie.

Różne odmiany treningu wspinaczkowego

Jeżeli chcemy się wspinać musimy być świadomi, że istnieją różne rodzaje treningu, takie jak: trening wytrzymałościowy, czy też trening siłowy. Dla osób początkujących najlepszym rozwiązaniem, które jednocześnie da najszybsze, najlepsze, najtrwalsze i najbezpieczniejsze rezultaty jest trening w którym ćwiczymy wspinanie na ściankach wspinaczkowych oraz pracujemy nad polepszeniem swojej ogólnej sprawności fizycznej. W tym drugim aspekcie treningu, który ma poprawić całość naszej sprawności fizycznej najlepiej sprawdzą się tak zwane sporty aerobowe takie jak pływanie, bieganie czy też na przykład jazda na rowerze. Dzięki uprawianiu takich sportów (równolegle z uprawianiem wspinaczki) zwiększa się wydolność naszego organizmu. Kolejnym elementem treningu jest poprawa naszej techniki wspinania, gdzie nieoceniony okaże się najzwyklejszy drążek do podciągania, chwyto-tablica i oczywiście stretching. Trening równowagi też się przyda - później na skale na wysokości kilkunastu metrów doświadczymy jak bardzo ważna jest umiejętność dobrego balansowania ciałem i utrzymania równowagi.

Kursy wspinaczkowe

Kursy wspinaczkowe znalazły się w tym zestawieniu, ponieważ na kursach też uczymy się techniki wspinania, co zwiększa nasze późniejsze możliwości i umiejętności. Pamiętajmy, żeby jednak nie zamykać się w jednym sporcie - ale właśnie ćwiczyć też inne rzeczy - które też przydadzą się podczas wspinania.

Zobacz również