img

Jak przygotować się do zimowej wyprawy w Tatry?

Wiele osób w Tatry chodzi jedynie w sezonie lato - jesień. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, Tatry zimą są trudne, ale są również niesamowicie, bajkowo wręcz piękne. Gdy raz wybierzecie się właśnie tą porą roku na tatrzańskie szlaki i zobaczycie skrzący się w słońcu śnieg na szczytach gór - gwarantuje wam - zakochacie się w tym widoku i będziecie zimą w Tatry wracać regularnie. Mimo chłodu, śniegu, zimna i ogólnego dyskomfortu - ten widok to magia.

Co zrobić jeszcze przed wybraniem sie na trasę?

Przede wszystkim zaplanować swoją trasę - a żeby to zrobić to dokładnie musicie przeczytać wszystkie komunikaty jakie publikuje GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe), TPN (Tatrzański Park Narodowy) czy też TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe). Z tych komunikatów dowiecie się jak wygląda zagrożenie lawinowe, które trasy są zamknięte i jakie są ogólne warunki na szlakach. Te informacje są niezbędne do tego, żeby właściwie ustalić trasę i przygotować się do wędrówki.

Jak się ubrać?

Przede wszystkim Buty. Koniecznie muszą być nieprzemakalne, zaimpregnowane każdorazowo przed wyjściem w góry. Buty na zimowe wyjście w góry powinny być za kostkę ( wysoka cholewka zabezpieczy naszą kostkę przed urazami), najlepiej z twardą podeszwą (ze względu na konieczność założenia raków). Pamiętamy również o ciepłych, grubych i wysokich skarpetkach - zawsze miejcie w plecaku zapasową parę. Na buty zakładamy stuptuty, które ochronią nas nie tylko przed deszczem i błotem ale i przed śniegiem. Ubieramy również spodnie i kurtkę softshellowe i koniecznie bieliznę termoaktywną, zakładamy na siebie również polar, a drugi wkładamy do plecaka. Pamiętamy również o zabraniu dodatków takich jak rękawiczki, czapka i bufka. JA polecam zabrać dwie pary rękawiczek. Jedne dość cienkie np. z merynosów, a drugie ciepłe narciarskie. Czapki też lubię zabierać dwie, a dokładniej jedną ciepłą do plecaka do założenia na postojach i w razie drastycznej zmiany temperatury, a drugą cienką jak do biegania na głowę, ostatnio wolę na głowę zakładać polarową bufkę. Drugą polarową bufkę zakładam pod szyję.

Co jeszcze zabrać ze sonbą?

Przede wszystkim apteczkę (uzupełnioną w środki opatrunkowe, folię NRC i leki), mapę, kompas, naładowany telefon (a w nim wpisany numer do GOPR-u), prowiant i termos z gorącym napojem.

Zobacz również