img

6 porad dla początkującego wspinacza

Zapałałeś miłością do gór i skał i chciałbyś zacząć się wspinać? A być może widziałeś gdzieś wspinaczy lub oglądałeś jakiś film? Powody nie są ważne. Ważne, że zdecydowałeś się właśnie na ten sport. Wspinaczka jest pięknym, wymagającym i niebezpiecznym sportem. Tak więc jeżeli chcesz zacząć z nią przygodę musisz się dobrze do tego przygotować. W tym artykule przedstawiam sześć podstawowych rad, które pomogą Ci na początku swojej drogi z tym sportem.

Zacznij ćwiczyć na ściance wspinaczkowej

Jest to najłatwiejszy i najbezpieczniejszy sposób na początek przygody ze wspinaniem. Zanim ruszysz w skały warto trochę potrenować na ściance - najlepiej pod okiem doświadczonego instruktora. Możesz tez zapisać się na sekcję wspinaczkową - dzięki czemu jeszcze szybciej osiągniesz cel.

Szanuj przyrodę i innych wspinaczy

Punkt ten może brzmieć nieco szkolnie ale obecnie wspinanie stało się bardzo popularne i występuje sporo problemów związanych ze skałami i ruchem wspinaczkowym. Kolejnym problemem staje się zaśmiecanie - dbajmy o miejsca w których przebywamy - to samo mówi o nas.

Nie wspinaj się sam!

Wspinaj się tylko z osobami, które mają opanowane operacje sprzętowe i nie zabiją cię poprzez swoją niewiedzę lub niechlujstwo. Wspinaczka to bardzo niebezpieczny sport - trzeba być w tym dobrym bo inaczej można spowodować nawet czyjąś śmierć.

Pomyśl o kursie wspinaczkowym

Możesz taki kurs zrobić komercyjnie lub koleżeńsko. Kurs tego typu trwa od 4 do 6 dni, nauczysz się tam przede wszystkim podstaw operacji sprzętowych i wspinania. Umożliwi ci bezpieczniejszy start ze wspinaniem się w skałach.

Mierz siły na zamiary

Pamiętaj, żeby zawsze dostosowywać trudność dróg, które chcesz robić do swoich umiejętności - w skałach nie ma miejsca dla pozerów - można wtedy zrobić sobie krzywdę lub zginąć. Jeżeli jesteś początkującym wspinaczem, to drogi które robisz powinny mieć wycenę III, IV, maksymalnie V (tylko jak czujesz się naprawdę pewnie).

I baw się dobrze!

Jeśli będziesz wspinał się bezpiecznie, i będziesz dbał o bezpieczeństwo innych to możesz delektować się tym zajęciem do późnej starości. Poznasz wielu wspaniałych ludzi i przeżyjesz być może przygodę swojego życia. Pamiętaj więc czerpać radość z tego co robisz! W końcu robisz to dla siebie, swoejj satysfakcji i dumy z samego siebie!

Zobacz również