img

Jak ubrać się zimą w góry?

Zima to trudna pora roku - ale góry zimą wyglądają bajkowo! Polecam każdemu zakochanemu w górach choć raz wybrać się w nie właśnie zimą. A jestem pewna, że jak wybierzecie się raz to wybierzecie się również drugi, trzeci i czwarty. Jednak wyprawy zimą są trudniejsze ze względu na pogodę, temperaturę i niebezpieczeństwo - jak więc ubrać się na taką górską wycieczkę aby czuć się jak najbardziej komfortowo i zapewnić sobie jak największe bezpieczeństwo?

Podstawa to dobre buty!

Zaczniemy od omówienia butów bo to w mojej subiektywnej opinii najważniejszy element górskiej garderoby. Dobre buty na zimę są przede wszystkim ciepłe, wysokie, nieprzemakalne o twardej podeszwie - do której często dopinamy raki. Pisząc o butach warto wspomnieć o skarpetach, które są prawie tak samo ważne jak buty. Dobre skarpety to takie które szybko schną, są ciepłe,raczej grube i wysokie. JA polecam skarpety wełniane.

W co się ubrać?

Aby na trasie czuć się komfortowo, musimy zadbać o odpowiedni ubiór. Powinniśmy obowiązkowo zacząć od bielizny termicznej - w postaci koszulki z długim rękawem i leginsów. Następnie ubieramy szybkoschnące spodnie, z materiału śliskiego "nie lubiącego" wody, a także polar. Jeżeli chodzi o odzież wierzchnią ja polecam dwa w jednym - czyli kurtkę zarówno nieprzepuszczającą wiatru jak i nieprzemakalną. Świetnie jeśli będzie miała kaptur - docenimy go na wietrznych odcinkach trasy i szczytach. Kolejnym fajnym rozwiązaniem są stuptuty, które ochronią nasze buty i spodnie przed zmoknięciem i przydadza się zarówno na deszcz jak i na śnieg. Nie zapomnijmy oczywiście o takich dodatkach jak czapka i rękawiczki- ja polecam mieć dwie pary - jedne cieniutkie sportowe, drugie grube i ciepłe. Polecam również zabrać ze sobą na szlak bufkę pod szyję oraz okulary przeciwsłoneczne - przydadzą się gdy dookoła biało a ostre słońce będzie się od tej bieli odbijać.

Inne ważne rzeczy

Oczywiście plecak! Wygodny, z dobrym systemem nośnym i folią ochronną w razie deszczu czy mokrego śniegu. A w plecaku koniecznie powinniśmy mieć mapę, kompas, uzupełnioną apteczkę (w środki opatrunkowe, folię NRC, leki i inne), prowiant i napoje. Świetną opcją jest zabranie ze sobą termosu z gorącym napojem (kawą, herbatą), który warto posłodzić - nawet jeżeli nie robimy tego na co dzień, na szlaku będzie to świetne źródło łatwo przyswajalnej energii.

Zobacz również