img

Jak przygotować się do zimowej wyprawy w góry?

Góry należy traktować poważnie i z szacunkiem, potrafią być niebezpieczne - tymbardziej zimą. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do zimowych wyjść na szlak. Ważne jest co się ze sobą zabiera, zapewni nam to komfort ale i przede wszystkim bezpieczeństwo a czasem może nawet uratuje życie.

Jak ubrać się na zimową wyprawę w góry?

Ubiór to rzecz podstawowa, musimy ubrać się tak żeby było nam ciepło i wygodnie? Zacznijmy od butów. Buty zimowe powinny być solidne, wysokie i przede wszystkim nieprzemakalne. Na butach nigdy nie powinniśmy oszczędzać! Nie mniej ważne okazują się odpowiednie skarpetki, najlepiej wełniane, powinny być stosunkowo grube, ale również dostosowane do naszej termiki ciała. Przejdźmy teraz do kurtki. W doborze kurtki trzeba się kierować tym, aby była nieprzewiewna i nieprzemakalna oraz aby było nam w niej ciepło i wygodnie. Atutem kurtki będzie również kaptur. Skoro kurtka to i czapka i rękawiczki - koniecznie. A pod kurtką obowiązkowo bielizna termiczna, szybkoschnące spodnie, stuptuty i jakaś bandana pod szyję. Można zabrać również polar. Który nawet jeśli nie na sobie warto mieć zawsze w plecaku.

Kompas

Dobra znajomość terenu wspomagana GPS i mapą zazwyczaj wystarczają, ale zdarzają się sytuacje w których sprzęt nas zawiedzie, warto mieć wtedy przy sobie kompas i umieć się nim posługiwać.

Raki

Przydają się tam, gdzie szlak jest oblodzony, czyli w przypadku Polski głównie w Tatrach i Sudetach. Rodzaj i dobór raków jest tematem tak rozległym, że nie będziemy go tutaj poruszać, warto jednak wiedzieć, że zależnie od potrzeb, można raki uzupełnić jeszcze czekanem.

Rakiety śnieżne

Przydadzą się na głęboki śnieg. Rakiety często można wypożyczyć w schronisku lub sklepie turystycznym, więc nie musimy ich od razu kupować - a możemy się przekonać czy będą dla nas dobrym rozwiązaniem.

Latarka

Powinniśmy mieć ją zawsze przy sobie, nawet, kiedy zamierzamy wrócić przed zmrokiem. W końcu sytuacja może być różna. Może zdarzyć się tak, że z jakiegoś powodu będziemy musieli wracać po ciemku.

Termos

Z herbatą, kawą lub jakimkolwiek ciepłym napojem. Warto też taki napój osłodzić, bo w końcu cukier to łatwo przyswajalna energia, która się przyda w trudnych zimowych warunkach. Zresztą nie ma chyba przyjemniejszego uczucia niż popijanie gorącej herbaty na szczycie, podziwiając piękne ośnieżone szczyty.

Zobacz również