img

Jak ubrać się na wyprawę w góry?

Zaczyna si powoli sezon letni - idealny czas na wędrówki górskie. Niestety wiele początkujących amatorów wędrówek nie potrafi się na taką okoliczność odpowiednio przygotować. Mowa tu głównie o złym ubiorze - który nie tylko wydaje się tym bardziej doświadczonym górskim wspinaczom śmieszny ale jest po prostu niebezpieczny. Ile razy można spotkać w tatrach ludzi idących na szlak w japonkach, baletkach czy zwykłych cienkich trampkach? W tym artykule spróbujemy nieco rozjaśnić temat odpowiedniego stroju na górskie szlaki.

Odpowiednie obuwie w góry

Zaczniemy od omówienia butów bo uważam to za najważniejszy element ubioru w góry. Odpowiednie buty w góry powinny być pełne, sportowe a najlepiej trekkingowe, o wysokiej cholewce zabezpieczającej naszą kostkę przed zwichnięciem czy też skręceniem, a także mocnych sznurówkach trzymających stopę i grubej podeszwie ( w końcu będziemy chodzić po skałach). Nieco lżejsze buty możemy wybrać w mniejsze góry takie jak beskidy, gdzie szlaki są delikatne i nieskaliste. Ważne jest również aby buty były wykonane z mocnego i trwałego materiału, a także aby były nieprzemakalne a jednocześnie możliwie oddychające. Kupując buty pamiętajmy mierzyć je mając na stopie skarpetki takie jak do wędrówki górskiej - tak aby but na pewno dobrze leżał. Kolejną kwestią jest to że buty w góry powinny być większe od standardowych o około jeden - półtorej rozmiaru, w czasie marszu stopa potrzebuje miejsca. Nigdy nie idźmy też na szlak w nowo kupionych butach! Chyba że chcemy wrócić z odciskami i ranami. Zawsze najpierw rozchodźmy buty na co dzień.

Co założyć?

W sezonie letnim kwestia ta jest dość prosta. Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie koszulki z krótkim rękawem, i spodni lekkich, z materiału szybkoschnącego najlepiej z możliwością odpięcia nogawek. A do plecaka schowajmy polar - podziękujemy za niego na szczycie - gdy na chwilę się zatrzymamy i poczujemy chłodne powiewy wiatru.

Nakrycie wierzchnie

Koniecznie zabierzcie ze sobą również coś przeciwdeszczowego - i nie, parasolka nie jest dobrym pomysłem oprócz tego że parasolka na górskim szlaku to po prostu obciach jest również bardzo niebezpieczna. Zainwestuj w dobrą kurtkę przeciwdeszczową, a najlepiej w dwa w jednym czyli kurtkę "wiatrówkę" która będzie również przeciwdeszczowa. Zabierz ze sobą również rękawiczki sportowe, czapkę oraz stuptuty - które przydadzą się w razie błota.

Zobacz również