img

Jak zacząć przygodę ze wspinaczką?

Wspinaczka jest sportem ostatnimi czasy niezwykle popularnym. Jest to też doskonała aktywność dla osób, które nie lubią nudy. Dzięki wielu halom wspinaczkowym jak i miejscom w terenie przygotowanym do tego sportu możesz uprawiać wspinaczkę zarówno w lato jak i zimę, pogodę i niepogodę.

Po pierwsze - potrenuj na hali

Dla początkujących wspinaczy, którzy swą przygodę ze wspinaczką dopiero zaczynają polecane są treningi na halach wspinaczkowych – dzięki doświadczonym instruktorom wspinaczka ta będzie bezpieczna a my nauczymy się najważniejszych podstaw tego sportu. Przy pierwszej wizycie na hali powiedzcie o tym instruktorowi - ma on obowiązek przeszkolić was z koniecznych podstaw takich jak - jak zawiązać ósemkę, co to karabinek, jak założyć uprząż i tym podobne.

Wymagany sprzęt

Do wspinaczki amatorskiej na hali nie potrzebujemy sprzętu – wszystko co będzie nam potrzebne czyli: uprząż, przyrządy asekuracyjne i inne niezbędne elementy możemy wypożyczyć na hali. Ważny jest jednak odpowiedni ubiór na zajęcia wspinaczkowe – warto zabrać ze sobą wygodne, niekrępujące ruchów ubranie sportowe - najlepiej dłuższe spodnie dresowe lub leginsy oraz koszulkę z krótkim rękawem. Jeżeli zajęcia na hali nam się spodobają, możemy zacząć kompletować potrzebny sprzęt. Zacznijmy od butów - bo dobrze się wspinać w odpowiednio do siebie dobranym obuwiu.

Bezpieczeństwo

Wspinaczka jest to bardzo niebezpieczny sport - nie da się ukryć. Dlatego też jako sport zwiększonego ryzyka wymaga też zwiększonej czujności i zadbania o bezpieczeństwo. Nieodpowiedzialna wspinaczka może skończyć się przykrymi konsekwencjami dla naszego zdrowia i życia. Aby ze wspinaczki czerpać jak najwięcej należy poznać i przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa. Z tego właśnie powodu polecamy wspinaczkę pod okiem doświadczonych instruktorów – o wiele łatwiej skorzystać z ich pomocy na zajęciach na hali sportowej. Czytajmy również zawsze regulaminy danej hali. Pamiętajmy gromadźmy jak najwięcej wiedzy która może nam w przyszłości uratować życie.

Podczas wspinaczki na ściance w hali można wspinać się z pomocą instruktora wspinaczki, który zagwarantuje nam potrzebną asekurację. Podczas wspinaczek w terenie wybierzmy doświadczonego partnera, któremu ufamy to właśnie on jest najlepszym gwarantem bezpiecznego wejścia i zejścia ze ściany.

 

Zobacz również