img

Najlepsze miejsca dla początkujących wspinaczy

Jura to jedno z najpiękniejszych miejsc do wspinania jakie miałam okazję poznać. W tym artykule znajdziecie zestawienie najciekawszych miejsc Jury Krakowsko - Częstochowskiej pod względem wspinaczki dla osób początkujących. Pamiętajcie by na wspinanie zabrać ze sobą przewodnik po Jurze Krakowsko - Częstochowskiej który ułatwi wam odnalezienie niektórych miejsc a także dzięki niemu dowiecie się o trudnościach dróg na które planujecie wyjść.

Olsztyn

Na lewo od imponującej Dziewicy znajdziecie Owczy Grzbiet, który oferuje nam wiele nietrudnych ale pouczających wspinaczek do szóstego stopnia trudności. A co fajne wpspinanie możemy połaćzyć ze zwiedzaniem pięknego zamku, które dla wspinaczy jest bezpłatne.

Łutowiec

Warto się tu pojawić - Łutowiec zaoferuje Wam kilka V i VI (raczej krótszych) - idealny start dla początkujących wspinaczy.

Mirów

Znajdujący się zawsze trochę w cieniu pobliskich Rzędkowic Mirów to jedno z piękniejszych miejsc do których możesz się wybrać jako początkujący amator wspinaczki. Na początek polecam szczerze Turnie Kukuczki, Mały Cyrk i Mniszka.

Rzędkowice

Od lat numer jeden wśród skał!To miejsce ma tak ogromny potencjał że wystarczy na wiele wyjazdów wspinaczkowych. Dla początkujących najlepszym wyborem będą takie skały jak: Zegarowa, Mały Mur, czy też jak sama nazwa mówi Turnia Kursantów.

Dolina Będkowska

Dla początkujących wspinaczy warto wybrać się na skały: Łabajowa, Wielka Turnia, Mur Skwirczyńskiego. Są to trzy duże grupy skalne w bliskiej od siebie odległości. Możliwości mamy na kilkanaście wyjazdów wspinaczkowych a plusem jest wspinanie się w ocienionym lesie co docenimy w letnie upały.

Dolina Kobylańska

Miejsce ze względu na widoki obowiązkowe do zwiedzenia. Jeśli robiliście kurs lub wspinacie się na Jurze Północnej, Kobylany pokażą Wam nieco inny obraz. Najważniejsze do odwiedzenia drogi w Dolinie Kobylańskiej to na Żabim Koniu, Kuli czy Turni z Krokiem. Jedyną wadą Doliny Kobylańskiej jest ogromny weekendowy tłok w czasie sezonu. Głównie wspinaczy z Krakowa i okolic.

Witkowe Skały

Witkowe Skały oferują nam wiele ładnych i zarazem łatwych dróg w jednym miejscu – stąd też często możemy spotkać tam uczestników kursów skałkowych. Piękne miejsce, nie tak popularne jak poprzednie ale zdecydowanie warte odwiedzenia raz albo i kilka razy.

Zobacz również