img

Jak ubrać się na trekking w Tatry?

Zbliża się sezon, tak więc czas zastanowić się nad tym jak powinniśmy przygotować się do letniego trekkingu w Tatrach, co założyć, żeby czuć się wygodnie i komfortowo.

Buty w góry

Buty na letni trekking w Tatry powinny mieć twardą podeszwę (ze względu na skalisty typ szlaków), wysoka cholewkę - zabezpieczającą naszą kostkę przed skręceniem czy też zwichnięciem, a także powinny być lekkie i wykonane z wytrzymałych materiałów. zadbajmy też o to, żeby były nieprzemakalne.

Skarpetki

Skoro mamy już odpowiednie buty pomyślmy teraz o skarpetkach i wbrew pozorom nie jest to wszystko jedno jakie skarpeki ubierzemy chyba że chcemy mieć odparzone stopy lub obtarcia. Ja polecam sportowe skarpetki trekkingowe, które dostaniemy w sklepach z odzieżą górską a czasami też w takich z odzieżą sportową. Ważne, żeby skarpetki były wysokie, wychodzące odrobinę poza linie butów, tak aby chronić nas przed obtarciami.

Bielizna w góry

Jeżeli wybierasz bieliznę, to tylko termoaktywna i oddychająca. Dzięki "siateczkowej budowie" szybko wysycha, odprowadza pot i przyjemnie w niej się chodzi. Jest również lekka. Latem wystarczający będzie podkoszulek z krótkim rękawem z materiałów termoaktywnych. Jeśli mówimy o bieliźnie, warto też wspomnieć - tutaj informacja dla kobiet - o biustonoszu - z własnych doświadczeń wiem, że wędrówka w zwykłym biustonoszu bywa niewygodna i niekomfortowa, polecam więc zakupienie biustonosza sportowego, który świetnie się sprawdzi w różnych aktywnościach.

Spodnie w góry

Przy spodniach powinniśmy zwrócić uwagę na to żeby materiał spodni był oddychający. Polecam spodnie lekkie, cienkie, szybkoschnące i najlepiej z możliwością odpięcia nogawek. JA lubię również jak moje spodnie mają kieszenie - zawsze są jakieś drobiazgi które chcemy mieć tuż pod ręką. Ważne żeby kieszenie były zapinane. Tak aby nic nie wyspadło i nie zginęło.

Polar, bluza lub softshell

Czyli nakrycie wierzchnie, mimo lata na szlaku może być chłodno, tym bardziej na szczycie, więc takie nakrycie przyda nam się na pewno. Idealnie jeśli bluza jest lekka i ciepła, Dopasowana i jednocześnie nie krępuje naszych ruchów. Mimo bluzy zawsze warto zabrać również kurtkę przeciwdeszczową. A i tak wiatroszczelna się przyda. JA preferuje dwa w jednym. A i trzy w jednym jest świetną opcją - czyli kurtka wiatro i wodoszczelna z możliwością dopięcia lub odpięcia polaru wewnątrz. Oczywiście pamiętajcie, żeby kurtka miała kaptur, czasem na trasie okaże się nieoceniony.

Zobacz również