img

Jak zacząć się wspinać?

Wspinanie jest obecnie jednym z bardziej popularnych sportów. Musimy jednak pamiętać że prócz tego że jest to sport ekscytujący to jest również niebezpieczny. Mimo to jest wielu chętnych aby zacząć swoją przygodę właśnie z tym sportem. Dlaczego? Wspinaczka angażuje całe ciało, dostarcza adrenaliny pozwala na poznanie ciekawych ludzi i pięknych miejsc a także pozwala poznać i przesuwać własne granice. Jak więc zacząć swoją przygodę z tym właśnie sportem?

Pójdź na halę wspinaczkową

Hala jest doskonałym miejscem do nauczenia się wspinaczki. Obecnie wiele ośrodków sportowych posiada w swej ofercie sztuczne ścianki wspinaczkowe o różnym stopniu trudności, w tym także takie dla osób początkujących. Dzięki temu możesz bardzo łatwo i praktycznie bez zbędnego ryzyka nauczyć się wspinać - oczywiście pod czujnym okiem instruktora. Ścianki wspinaczkowe w większości oferują również możliwość wypożyczenia sprzętu do wspinaczki, dzięki czemu nie musisz inwestować w drogi sprzęt za nim nie przekonasz się czy wspinaczka to jest sport którym chcesz zająć się na poważnie, lub na dłużej.

Znajdź znajomego który się wspina

Przygodę ze wspinaczką będzie Ci łatwiej zacząć gdy będziesz miał z kim ćwiczyć, wymieniać doświadczenia i uczyć się. Warto więc zabrać ze sobą na ściankę znajomego lub przyjaciela albo poznać kogoś z kim będziesz mógł wspólnie powspinać się, a w sezonie wybrać w skały.

Zapisz się do klubu wspinaczkowego

Jeżeli połknąłeś już bakcyla wspinaczki możesz także zapisać się do klubu wspinaczkowego - będziesz miał jeszcze większą motywację, poznasz dużo fajnych ludzi o tym samym zainteresowaniu i pasji i wiele osób które chętnie pomogą ci szlifować technikę oraz zabiorą Cię ze sobą w skały. Klub taki najłatwiej znaleźć w swoich okolicach poprzez internet. Jeżeli takiego nie ma w Twojej okolicy możesz spróbować ty taki założyć.

Kurs wspinaczkowy

Jest to świetna opcja dla ludzi którzy już wiedzą, że chcą się wspinać. Kursy takie są często organizowane w ośrodkach sportowych, które posiadają ścianki wspinaczkowe, ale mogą być także organizowane przez biura podróży w formie kilkudniowych wyjazdów w góry. NA tego typu kursie nauczysz się wiele technicznych rzeczy, asekuracji a samo przebywanie i możliwość wspinaczki pod okiem doświadczonych instruktorów jest wręcz nieocenione.

Zobacz również