img

Co zabrać ze sobą na górski szlak?

Jesień i zima to równie piękne pory roku do wędrówek górskich ale zdecydowanie dużo bardziej wymagające. Dlatego też wybierając się jesienią lub zimą w góry na całodzienną wycieczkę z plecakiem, musimy dobrze się przygotować. W tym artykule spróbujemy zrobić zestawienie kilku najpotrzebniejszych rzeczy na taką wyprawę.

Apteczka

A najlepiej cały zestaw ratunkowy z gwizdkiem, światłem chemicznym, folią NRC, a także środkami opatrunkowymi i niezbędnymi lekami. Ale jeżeli to dla nas za dużo to powinniśmy zabrać przynajmniej małą apteczkę, którą bez problemy przypniemy do paska lub do plecaka.

Latarka

Zdarza się, że nagłe załamanie pogody, lub inne nieprzewidziane sytuacje spowodują, że nasz powrót ze szlaku do samochodu zajmie dużo więcej czasu niż planujemy i będziemy wracać po zmroku. Najlepszym wyborem będą więc czołówki - które nie zajmą naszych rąk jak standardowe latarki i pozwolą na swobodę poruszania się.

Kurtka przeciwdeszczowa

Peleryna czy też kurtka idealnie nadaje się na ochronę przed deszczem, przyda się również wodoszczelny pokrowiec ochronny na plecak, tak aby nie dopuścić do zalania i zniszczenia naszych rzeczy w razie deszczu lub burzy.

Wodoszczelny pokrowiec na telefon dokumenty i pieniądze

Mimo innych zabezpieczeń, warto również schować te najważniejsze rzeczy do specjalnych wodoodpornych saszetek - będziemy pewni że nic im się nie stanie.

Termos z gorącą herbatą

Nie ma nic przyjemniejszego jak wypicie czegoś gorącego podczas postoju na szlaku, albo siedząc na szczycie i podziwiając widoki. Tym bardziej w tym chłodnym jesienno - zimowym okresie. Najlepsze są termosy wykonane ze stali nierdzewnej. Termosy możemy podzielić na dwa rodzaje, czyli takie które można używać w zasadzie wyłącznie do płynów (kawa, herbata) oraz takie, które mają szeroki otwór umożliwiający zabranie ze sobą nawet całego obiadu - jest to świetna opcja, która pozwala nam zjeść coś ciepłego podczas wędrówki, w lato może mniej doceniana ale jesienią i zima bardzo.

Stuptuty

Czyli kolejny gadżet z serii ochrony przeciwdeszczowej, ale niezwykle przydatny. Koniecznie powinniście się w nie zaopatrzyć, chronią buty przed wpadaniem śniegu lub deszczu do butów. Przydadzą się zarówno jesienią ze względu na deszcz czy też błoto oraz zimą ze względu na śnieg. Dobrze jeśli wybrany przez nas model ma membranę.

Zobacz również