img

Wspinaczka dla początkujących

Wspinaczka z każdym dniem staje się w Polsce coraz bardziej popularnym sportem. Nic dziwnego - w końcu oprócz niesamowitej dawki adrenaliny jaką dostajemy podczas wspinania sport ten daje nam o wiele więcej. A między innymi pięknie wyrzeźbione ciało (tak wspinaczka angażuje wszystkie mięśnie - nawet te o których mało wiedziałeś do tej pory), wyrabia siłę, stajemy się bardziej aktywnymi ludźmi, często również jesteśmy pewniejsi siebie, bardziej otwarci i możemy dzięki wspinaczce pozna wielu wspaniałych, ciekawych ludzi a także zobaczyć kawałek świata i po-obcować z naturą. Ostrzegam tylko - we wspinaczce łatwo się zatracić - to po prostu wciąga.

Wspinaczka jest sportem, który można uprawiać praktycznie w każdym wieku, jest to też doskonały sposób na życie i spędzanie wolnego czasu.

Rodzaje wspinaczki

Możemy wyróżnik kilka rodzajów wspinaczki i są to między innymi: bouldering - to nic innego jak wspinanie się na głazy lub małe skałki, na ogół nie używa się tu lin tylko crashpadów - czyli specjalnych mat. Kolejnym rodzajem wspinaczki jest buildering - jest to wspinaczka na różne miejskie struktury (bloki, domy, inne budynki, mosty i tak dalej) – na ogół bez asekuracji. Kolejny jest canyoning - jest to wspinaczka w kanionach - u nas w Polsce z powodu ukształtowania terenu niepraktykowana. Tak jak i wspinaczka lodowa czyli wspinaczka po lodzie i śniegu przy użyciu raków i czekanów. Teraz to co nas interesuje najbardziej czyli wspinaczka górska nic innego jak zdobywanie gór w celach sportowych i rekreacyjnych oraz wspinaczką skałkową - wspinanie się na skały.

Od czego zacząć swoją przygodę ze wspinaniem?

Na sam początek potrzebne są chęci kiedy znajdziemy już halę wspinaczkową nie pozostaje nic innego jak po prostu spróbować, oczywiście pod okiem doświadczonego instruktora. Jeśli połkniemy bakcyla zostanie nam zakup sprzętu do wspinaczki i trening.

Gdzie się wspinać?

Jak już powspinamy się na hali wspinaczkowej i opanujemy podstawy dotyczące zarówno wspinaczki jak i asekuracji to kolejnym krokiem będzie poszukanie ciekawszej scenerii do wspinania. Możliwości jest wiele: skały na łonie natury, Jura Krakowsko-Częstochowska, okolice Krakowa, Tatry, Kotlina Kłodzka oraz region jeleniogórski, czy też wieża ciśnień o charakterystycznym kształcie czyli tzw. „kielich” w Lubinie.

Zobacz również